Naposledy aktualizováno: 26.02.2024 15:37:43
Na úvodní stranu

Obecní knihovna Hořiněves

9.6. 2023: Člověk Gabriel, Dubská, Kateřina

Vydali jsme se na cestu toho roku, kdy zima byla příliš krutá a jaro stále nepřicházelo. Kola našich barevných vozů se roztočila proti proudu řeky, která se úžila tím víc, čím blíže jsme byli velkému městu, ve kterém lidé mluvili rachotivou řečí a žil v něm císař vládnoucí velké říši. Roztočila se i kola mého života, který, doposud uzavřen v náruči mé rodiny a v divoké kráse našich koní, se začal ubírat směrem, kde víno teče proudem, silná slivovice odpočívá v chládku a kde ženy jsou voňavé a oblé jako čerstvě napadané meruňky. Jak jsem se dostal z místa, kde se Dunaj vlévá do širého moře, až pod buchlovské kopce? Z hlučného tepla mé velké rodiny do zámeckých stájí a domku ve vsi, kde se na mou snědou tvář dívají s nedůvěrou? Budu vám vyprávět příběh o snech, o černých hřívách a světlých vlasech, o přátelství, lásce, válce i větříku, který jeho nit zavane, kam se mu jen zachce. Bude to příběh o životě člověka.

clovek.jpg

9.6. 2023: Muž, který už nezavolal, Walsh, Rosie

Prožili spolu sedm nádherných dnů, a pak zmizel. Jaké tajemství skrývá?Sarah a Eddie se do sebe zamilovali na první pohled. Strávili spolu sedm úžasných dní a oba měli pocit, že potkali toho pravého. Když Eddie odjíždí na plánovanou dovolenou a slíbí, že zavolá, Sarah nepochybuje, že slib dodrží. Jenže nezavolá. Ani neodpovídá. Všichni Sarah radí, ať na něj zapomene, ale ona ví, že se něco muselo stát. Zjistí, že skutečně existuje důvod, proč Eddie zmizel – pravda, kterou si zapomněli říct.

muz.jpg

8.6.2023: O rodičích a dětech, Hakl, Emil

Rozhovor otce a syna, kteří k sobě stále ještě hledají cestu, proto se každý týden setkávají na procházce a probírají, co jim přijde na jazyk. Ukazuje se, jak si mnohé, co nám předali rodiče, i my neseme dál. Řeší se zdánlivě banální, ale ve skutečnosti důležité.

o-rodicich-a-detech.jpg

8.6.2023: Jak přežít svého muže, Bernášková, Jana

Mladá herečka Lucie se po mateřské dovolené snaží vrátit ke své herecké kariéře, ale setkává se s běžnými strastmi svobodných matek a zamotává se do bláznivých situací při hledání lásky.

Svérázně a s vtipem řeší a komentuje různé životní situace, které by někteří označili za tabu a při nichž by leckdo raději přivíral obě oči. Hrdinku na její nelehké životní cestě nedoprovázejí pouze její extrovertní a tak trochu potrhlé kamarádky, ale i Šedivka, její vnitřní hlas, se kterým má komplikovaný vztah.

Skrze příběh čtenář nahlédne do světa mateřství, filmu a sexuality. Román nejen pobaví, ale zároveň nutí se zamyslet a klást si stejné nebo podobné klíčové životní otázky jako Lucie. Kolik mužů a žen musíme v životě přežít, než potkáme toho pravého?

big_jak-prezit-sveho-muze-viw-455271.png

8.6.2023: Pobrdské ženy, Poncarová, Jana

Příběh tří žen – třech generací. Začínáme je sledovat po první světové válce a postupně se seznamujeme se ženami v jedné rodině, jejich nelehký život, samotu i nemoc. Dokáže se zatím poslední z nich osvobodit od rodinné smůly, která je provází?

podbrdske-zeny.jpg

8.6.2023: Zahrada, Dvořáková, Petra  

Příběh, který otestuje čtenářovu toleranci, empatii i ochotu přemýšlet a důvěřovat ve věcech zdánlivě neakceptovatelných. Snad poprvé se v české literatuře citlivým a nebulvárním způsobem rozkrývá jedno z nejtabuizovanějších intimních témat.

zahrada.jpg

8.6. 2023: Les v domě, Mornštajnová, Alena

Nečekaně mrazivý román od autorky bestsellerů Hana, Tiché roky, Listopád.

Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc. Otec kamsi zmizel při povodních, matka utíká před odpovědností k milencům a alkoholu a děvčátko zůstalo viset na krku nevraživé babičce, která obhospodařuje zahradnictví a je přesvědčená o tom, že všechno špatné lze v životě vyhubit jako žravé plzáky. Nebo o tom prostě nemluvit. Jenže všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého, a cácora jednoho dne mluvit začne.

Alena Mornštajnová napsala silný a dramatický příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat. Budete se bát, ale nepřestanete číst, dokud se neobjeví na povrchu.

les_v_odome.jpg

8.6.2023: Kde ji, když nejsi, Třeštíková, Radka

Bouřlivé, syrové a vášnivé vyprávění o rozchodu Toto je příběh o svobodě, závislosti, zbabělosti a statečnosti. O poslušnosti, laskavosti i lhostejnosti. O těch nejlepších a nejhorších rozhodnutích. O naději a beznaději. O zraňování a zraňování se. O tom, co se stane, když s něčím tak strašně moc škubneš. Toto je příběh bez pravidel. Je to jenom hra, anebo jde o život?

kde-jsi-kdyz-nejsi-9788026724919_3.jpg

7.6.2023:  Želary, Legátová, Květa

Prvotina osmdesátileté autorky je mimořádným literárním objevem. Obsahuje ucelený cyklus devíti povídek navzájem propojených jednotlivými postavami, jehož tématem jsou osudy lidí ze zapadlé beskydské vesnice Želary v době první republiky. Autorčin popis těchto tvrdých, tragických osudů, pokřivených často velkou bídou a těsnými obzory malého světa, je krutě realistický a až mrazivě antisentimentální a současně poetický a plný pochopení a obdivu k lidské touze po svobodě, po nevědomém směřování k něčemu vyššímu, jež je jejím hrdinům vlastní.Květa Legátová je pseudonymem autorky (1919), která vystudovala fyziku a matematiku, po krátkém válečném působení na brněnské konzervatoři, kde učila němčinu, působila na jednotřídkách v zapadlých Beskydech. Jako politicky nespolehlivá byla často překládána z jedné školy na jinou. Z této oblasti valašských i slováckých kopanic také čerpá náměty svých baladických povídek.

elary.jpg

17.2.2023 - Umění vojenství 1600 – 1648

Recenze knihy: Třicetiletá válka ovlivnila celkovou mocenskou rovnováhu v Evropě a před podpisem vestfálského míru docházelo k bitvám na souši i na moři. Pod prapory armád katolické i protestantské strany umírali muži, kteří plnili rozkazy svých velitelů, z nichž generálové Albrecht z Valdštejna a Matyáš Gallas zanechali mj. dějinný odkaz v severovýchodních Čechách jako vlastníci rozsáhlého pozemkového majetku a s ním spojeného hospodářského celku. O třicetileté válce bylo řečeno a napsáno mnohé, ale kniha od Mgr. Tomáše Kocha je poněkud odlišná. 

V publikaci Umění vojenství 1600 – 1648 je celkový obraz vojenského života (a smrti v boji) 1. poloviny 17. století popsán pohledem na odlišnou strategii vojenských „ škol“ několika zemí, bitevní taktiku jednotlivých armád, celkovou organizaci vojenských těles i jednotlivých bojových formací. Zásluhou autorova badatelského přístupu se lze dovědět informace o vizuálním vnímání bitev a reáliích polních tažení i vojenského tábora, které se týkaly vojáků i osob zajišťujících trén. Značný prostor je věnován postupným změnám vojenství - v této souvislosti je zmíněna reforma lehkého jezdectva provedená Albrechtem z Valdštejna. Také schopnosti Matyáše Gallase, vrchního velitele císařské armády (po smrti generalissima Valdštejna), jsou objektivně posouzeny – přezdívka Kazivoj (pro jeho údajnou neschopnost velet velkým bojovým formacím) tedy částečně platila, neboť Matyáš Gallas byl úspěšný zejména při obléhání strategických bodů – hradů, měst, pevností.

Kniha Umění vojenství 1600 – 1648 je informativně objevným a počtem stran nejrozsáhlejším svazkem edice Útrapy a hrůzy třicetileté války - její text doplňují kvalitní černobílé i barevné fotografie, pouze někde si zařádil „tiskařský šotek“.  

vgumenivojenstvi.png

Mgr. Tomáš Koch - Umění vojenství 1600 – 1648: Základy vývoje taktik a formací v 1. polovině 17. století, edice: Útrapy a hrůzy třicetileté války - sv. 10, ISBN: 978-80-88030-70-6, 218 str. + 16 str. barevné přílohy, 1. vyd., Bohumír Němec – Veduta, České Budějovice v roce 2023 (v tiráži uveden rok 2022).  Autor textu: Stanislav Vaněk  

15.6. 2021 - Hluchavky, Panda, Luboš - Nejzákeřnější vlastností sluchového postižení je to, že není vidět. Kniha nabízí nahlédnutí do světa neslyšících očima dvou hlavních hrdinů. Spojuje je skutečnost, že se oba narodili hluší. Eva má však na rozdíl od Honzy ještě slyšící rodiče.

hluchavky.jpg

12.6. 2021 - Šikmý kostel - druhý díl, Lednická, Karin, Románová kronika ztraceného města, léta 1921-1945. Příběh je  vystavěn na skutečných událostech, mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.

ikmy_kostel_2.jpg

12.6. 2021 - Šikmý kostel, Lednická, Karin - Románová kronika ztraceného města. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat.

ikmy_kostel_1.jpg

11.6. 2021 - Ze střediskové knihovny Smiřice přivezen nový výměnný soubor - celkem 96 knih pro děti i dospělé. Přijďte si vybrat z bohaté nabídky novinek.

30.10. 2020 - Robinson Crusoe, Defoe, Daniel - tento slavný román Daniela Defoa býval často považován za knihu pro děti příliš těžkou a nesrozumitelnou. Od jeho vzniku byly napsány mnohé verze pro mládež, v nichž se původní obsah do jisté míry stírá. Převyprávění spisovatele Františka Novotného se tak stalo doslova novodobou klasikou. Přibližuje čtenářům ničím nepřikrášlenou postavu Robinsona – Robina, inspirovanou původním hrdinou s jeho dobrými i špatnými vlastnostmi. V knihovně máme k dispozici několik vydání.

robinson_2.jpg

30.10. 2020 - Lovci mamutů, Štorch, Eduard - knížka se právem se dočkala četných vydání nejen u nás, ale byla přeložena do řady cizích jazyků. Dnes již klasické dílo stále znovu uchvacuje živým popisem starší doby kamenné i napínavými dobrodružstvími, kterými procházejí kurážný Kopčem a veselý Veverčák se svými kamarády i s celou pravěkou loveckou tlupou. Prožívají starosti o obživu, nucená stěhování, boj s nepřáteli, se šelmami i přírodou. Spolu s napětím však příběh přináší též historická fakta a poučení. V knihovně máme k dispozici dvě vydání. 

lovci_mamutu.jpg

30.10. 2020 - Gump, pes, který dokázal lidi naučit žít, Roček, Filip - neotřelé, poetické, chvílemi až bolestné vyprávění očima psího tuláka Gumpa. Příběh o cestě plné překážek a pastí, o lásce, která má sílu dosáhnout až za duhový most, o neochvějné psí obětavosti položit život za svého páníčka, o naději, kterou nespoutá ani ten nejpevnější řetěz, ale také o zvířecí moudrosti, která nám lidem otevírá oči.

gump.jpg

30.10. 2020 - Vrány, Dvořáková, Petra - komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma, jistě patří k tomu nejlepšímu od spisovatelky úspěšných románů Dědina a Chirurg. Obě jmenované knihy máme v knihovně k dispozici. 

vrany.jpg

3.6. 2020 - Foukneš do Pěny, Třeštíková, Radka - Sbalte si do tašky všechna svoje trápení, úzkosti, zmatek, křivdy, nevyřčená slova a nevyřešené záležitosti a vydejte se spolu s hlavní hrdinkou na svoji vlastní cestu. Kniha nejprodávanější české autorky současnosti vás ve svému příběhu vezme až na konec světa.

5_fouknes.jpg

3.6. 2020 - Chirurg, Dvořáková, Petra - Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.

4_chirurg_4.jpg

 

3.6. 2020 - Ženy, které milují příliš, Norwood, Robin - Je pro vás v životě nejdůležitější, abyste měly koho milovat? Věříte v toho pravého a v to, že život s ním vás navždy zachrání před pocitem smutku a osamění? Že ho změníte k lepšímu silou své lásky? Nudí vás „milí muži“, kteří jsou otevření, laskaví a spolehliví? Kniha Ženy, které milují příliš, napsaná pro ženy, jež na podobné otázky odpovídají „ano“, dnes náleží mezi nejslavnější psychologické rádce vůbec. Popisuje příběhy žen, jimž se v dětství dostalo jen málo skutečné péče a které se snaží tento nedostatek uspokojit tím, že pečují o své citově téměř nedostupné partnery. Přitom se však pravidelně zaplétají do nejednoznačných, chaotických a emočně bolestných situací. Autorka takovým ženám ukazuje, jak z jejich bludného kruhu najít cestu ven tím, že rozpoznají svou vnitřní hodnotu a začnou druhým důvěřovat.

3_zeny.jpg

3.6. 2020 - Osvětimská ukolébavka, Escobar, Mario - hlavní hrdinka Helene je čistokrevná Němka s plavými vlasy a modrýma očima. Naneštěstí je ale manželkou Roma, s nímž má pět dětí. Když má být celá její rodina odvedená do koncentračního tábora, nezaváhá ani na minutu a nedá jinak, než že chce zůstat s nimi. Dostane se tak jako pravděpodobně jediná árijka do cikánského tábora v Osvětimi-Březince.

2_osvetimska-ukolebavka-.jpg

3.6. 2020 - Osvětimský proces, Hessová, Annette, strhující poválečné drama - příběh rodiny, které osvětimský proces obrátil život naruby. Frankfurt nad Mohanem 1963 Eva, absolventka tlumočnické školy a nejmladší dcera rodiny Bruhnsových, má krátce před zásnubami, když ji její agentura nečekaně požádá, aby překládala u mezinárodního tribunálu výpovědi bývalých polských vězňů, kteří přežili koncentrační tábor v Osvětimi. Její rodiče i budoucí manžel jsou zásadně proti: jde totiž o první poválečný proces proti nacistům, který se má konat v jejich městě. Eva o hrůzách v Osvětimi nikdy neslyšela, ale dá na svou intuici a postaví se rodičům na odpor. V tu chvíli ještě netuší, že proces století neodvratně změní nejen její zemi, ale i její vlastní život.

451_sm.jpg

26.5. 2020 - Tatér z Osvětimi, Morrisová Heather

tater_z_osvetimi.jpg

26.5. 2020 - Odložený život: skutečný příběh osvětimské knihovnice, Krausová Dita 

odlozeny_zivot.jpg

4.4. 2019 - Uzdravený poník, Hawkins, Sarah -  Příběhy se šťastným koncem. Knížka pro milovnice zvířátek a hlavně koní.

ponik.jpg

4.4. 2019 - Madona z hor, Valmorbida, Elise - Velkolepě vylíčený životní příběh Marii Vittorii začíná na počátku dvacátých let dvacátého století v italských horách, kde drsná dřina a neochvějná víra utvářejí celý lidský život. Žena, která se neprovdá, je považována za méněcennou.

1029_madona_z_hor_2d.jpg

4.4. 2019 - Hotýlek, Mornštajnová, Alena - Některé věci jako by existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Ve svém románu Mornštajnová potvrzuje, že je rozenou vypravěčkou, která dokáže čtenáře strhnout.

hotylek.jpg

18. 1. 2019 - To prší moře, Třeštíková, Radka - příběh dvacetileté Hanky, která se snaží vyrovnat s nečekanými ranami osudu

to_prsi_more.jpg

 

27.11. 2018 - Veselí, Třeštíková, Radka - tak trochu autobigrafický román, kdy se hlavní hrdinka vrací z Prahy do Veselí nad Moravou - četba knihy vás pobaví i dovede k zamyšlení

OBRÁZEK : veseli.jpg

 

20.11. 2018 - Robinson Crusoe, Defoe, Daniel - nové převyprávěné vydání klasického dobrodružného příběhu s  nádhernými ilustracemi Jiřího Petráčka

OBRÁZEK : robinson.jpg

 

10.11. 2018 - Nejlepší víkend, Hartl, Patrik - nový romám, parta přátel a příběhy nejen ty milostné

 nejlepsi_vikend_2.jpg

 

10.11. 2018 - Velké Boříkovy lapálie, Steklač, Vojtěch - pro čtenáře od 9 let, dobrodružná knížka nejen pro chlapce

OBRÁZEK : velke_borikovy_lapapice.jpg 

 

16.4. 2018 -  cestopis královéhradeckého rodáka Jaroslava Dršaty

- Na kole do Jeruzaléma a ještě kousek dál

OBRÁZEK : jeruzalem1.jpg

 

 

22 .1. 2018 - vypůjčit si můžete velice zajímavou knihu                                o Rukopisech  zelenohorském a královédvorském od autorů: Nesměrák, K., Mentzlová, D., Urban, J., Žytek, J.

 

- RKZ dodnes nepoznané 

OBRÁZEK : rkz.jpg

 

19.1. 2018 - pořízena nová kniha - Janoutová, Šárka, Šopovová, Jolana  

 

- Pokojovky pro zdraví a na talíři

OBRÁZEK : pokojovky.jpg

 

18.1. 2018 - pořízena nová kniha - Hartl, Patrik 

 - Okamžiky štěstí

 OBRÁZEK : okamziky-stesti.jpg

 

11.1. 2018 - přivezen nový výměnný fond ze střediskové knihovny, Městské knihovny Smiřice,  celkem  60 ks knih. Přijďte si vybrat z nové nabídky knih pro mládež i dospělé.

OBRÁZEK : big_svedkyne-temnot-ag3-201825.jpg       OBRÁZEK : pohadkova_babicka.jpg      OBRÁZEK : bez_sestry_neodejdu.jpg